Evropa je oblast mnohojazyčná. Její obyvatelé zde hovoří mnoha rodnými jazyky a značná část ovládá několik dalších cizích jazyků. Kolik umíme cizích jazyků a které nejčastěji?
Podle výzkumu Eurostatu se v současné době 56% všech obyvatel Evropské unie dokáže kromě své mateřštiny domluvit ještě v jednom jazyce. To je o 9% více než v roce 2001, kdy se podobný výzkum prováděl mezi tehdejšími 15 členskými státy EU.
Jak ukazuje graf níže, 28% respondentů uvádí, že umí dva cizí jazyky natolik dobře, že se v nich domluví. Dokonce 11% všech respondentů přiznává, že umí velmi dobře alespoň tři cizí jazyky.
Avšak téměř polovina dotázaných (44%) uvádí, že neumí kromě své mateřštiny žádný cizí jazyk.
Graf 1: Jakým jazykem kromě své mateřštiny hovoříte natolik dobře, abyste v něm mohl/a konverzovat?
Nejrozšířenějším cizím jazykem je v celé Evropě angličtina. 38% občanů uvádí, že umí anglicky natolik dobře, že se tímto jazykem domluví. 14% Evropanů pak uvádí, že kromě své mateřštiny umí také francouzsky nebo německy. Skupinu pěti nejrozšířenějších cizích jazyků pak doplňují španělština a ruština. Znalost každého z nich uvádí 6% Evropanů.
Pokud zkombinujeme znalost jazyka mateřského a cizího, můžeme říci, že nejpoužívanějším jazykem v EU je angličina, kterou více než polovina respondentů (51%) hovoří jako svým mateřským nebo cizím jazykem. Jak ukazuje Graf 2, na dalších příčkách z hlediska rozšířenosti daného jazyka stojí němčina, francouzština,italština, španělština, polština a ruština.
Graf 2: Nejčastěji používané jazyky v Evropě?
Většina Evropanů (83%) si myslí, že umět několik jazyků je výhodné. Myslíte si to také?
Kolik cizích jazyků ovládáte na úrovni běžného dorozumění se?
Pojďte se naučit nový cizí jazyk nebo se zdokonalit ve znalosti anglického nebo německého jazyka!
Těšíme se na Vás!
Zdroj: Evropská komise
© Věra Cihlářová